Helligåndskirken i Århus indbyder til Valentinsgudstjeneste den 14.februar kl 17.00. Her vil temaet kærlighed blive belyst fra forskellige vinkler
af Kirstine Kofoed Støttrup
Valentinsgudstjeneste i Helligåndskirken
Henrik Oest er præst i Helligåndskirken i Århus. Her har han erfaret, at folk fra byen har lettest ved at gå i kirke, når der skabes anledninger, der rækker udover højmessen. Derfor har Helligåndskirken indført en række temagudstjenester, som skal få flere i kirke. I forbindelse med Valentinsdag den 14.februar er der således Valentinsgudstjeneste.
“Vi har fået den erfaring som storbykirke, at folk gerne vil have anledninger til at komme i kirke. Folk vil gerne i kirke men ikke til gudstjeneste, så de vil gerne have en anledning. Så det er bare med at skabe en anledning, fortæller Henrik Oest og fortsætter: “Valentin har fået en meget stor eksponering de sidste par år. Så det er med at tage det gode op og lave en gudstjeneste med kærlighed i centrum. Det er både kristeligt og menneskeligt set et centralt emne”.
Der bliver lavet lidt ekstra ud af det kreative til Valentinsgudstjenesten, hvor der udover en prædiken med centrale skriftlæsninger og et digt, også vil være billeder, som viser forskellige aspekter af kærligheden. Der er også lavet musik til anledningen. Desuden vil der være et stort hjerte af stearinlys. Så der bliver god anledning til på forskellige måder at reflektere over kærligheden. Og efter gudstjenesten er der mulighed for fællesspisning, hvor der serveres brændende kærlighed.
Kærligheden er eviggyldig
Målgruppen for gudstjenesten er alle, men Henrik Oest håber især på, at temaet vil tiltrække de yngre, som ellers kan have svært ved at sætte tid af til at gå i kirke. “Valentinsgudstjenesten har et sigte mod de yngre, men kærligheden er jo eviggyldig, så det skulle gerne kunne ramme bredt”, siger Henrik Oest og fortæller, at det ikke specielt er den lyserøde forelskelse, der er i centrum til gudstjenesten.
Formålet med gudstjenesten er, at deltagerne skal få en god oplevelse og erfare, at kirken også har noget at sige til et moderne menneske, fortæller Henrik Oest: “De skal bare have haft en go oplevelse og få den oplevelse, at kirken siger noget til et moderne menneske. De skal også se, at kirken bevæger sig. Der er så mange fordomme mod kirke og gudstjeneste, så dem vil vi gerne være med til at høvle lidt af på”.
Valentinsdag
Traditionen med at fejre Valentinsdag har først slået igennem i Danmark indenfor de sidste år, men den 14.februar blev allerede udnævnt til Valentinsdag af pave Galasius i år 496. Dagen blev opkaldt efter den romerske præst Valentin, som ifølge legenden viede romerske soldater trods kejserens dekret om, at de ikke måtte gifte sig. Dette medførte, at Valentin blev arresteret og halshugget den 14.februar. Herefter blev Valentin udnævnt til helgen af den katolske kirke.
Praktisk information
Hvad: Valentinsgudstjeneste
Hvor: Helligåndskirken, Torpevænget 1, 8210 Århus V
Tidspunkt: 14.februar kl. 17.00
Pris for aftensmad (brændende kærlighed): 25kr




Nye kommentarer