Den 2. februar starter Århus Valgmenighed deres 10. hold på deres discipelskole, Annex. De kommende elever deltager i undervisning på skolen torsdage og fredage. Dette giver mulighed for, at deltagerne samtidig kan have et deltidsjob eller deltidsstudie. På den måde afskæres deltagerne ikke fra deres almindelige hverdag, hvor deltagerne skal anvende det, de lærer på discipelskolen.
Af Kirstine Kofoed Støttrup
Identitet på baggrund af Guds kærlighed
Århus Valgmenighed startede discipelskolen Annex i 2007. Siden har der deltaget mellem 4-12 personer på hvert hold. Formålet med skolen var fra starten at give deltagerne konkrete redskaber til at følge Jesus og give deltagerne indblik i Guds frisættende kærlighed, oplyser Henrik Kildahl, der er leder og koordinator af Annex.
Henrik Kildahl mener, at det især er svært for unge danskere ikke at lade sin identitet blive defineret af samfundet fremfor af Gud: ”Det kan for mange, især unge danskere, godt være svært ikke at blive påvirket af det samfund, vi lever i, hvor job, studie, civilstatus med mere er det, der er identitetsskabende. Som kristne tror vi på, at det er Gud, der skaber vores identitet, ikke gennem status men gennem hans ubetingede kærlighed til os, hans skabning”, fortæller Henrik Kildahl.
Udover, at deltagerne bliver opmærksomme på Guds kærlighed, ønsker Henrik Kildahl, at deltagerne bliver bevidste om de evner, de har og begynder at bruge dem: ”Samtidig er det min drøm for Annex, at det vil være et sted, hvor man bliver mere opmærksom på de gaver, Gud har lagt i én og at Annex vil være et sted, hvor man begynder at bruge dem”.
Annex som en del af Århus Valgmenighed
Annex er en del af Århus Valgmenighed og bruger derfor kirkens bygninger. Da skolen startede, var den placeret i kirkens anneks og deraf kom navnet til skolen. Nu er skolen selvfinansieret, så deltagergebyret på 12.000kr dækker alle de udgifter, der er ved skolen. Inklusiv i dette beløb er der en studietur, retræte og materialer.
Som del af Århus Valgmenighed bruger Annex mange undervisere, der i forvejen er engageret i kirken. Ligeledes kan eleverne træne, det de lærer, ved at involvere sig i kirken. Der er dog plads til både de elever, der gerne vil i gang med at gøre noget, og dem, der gerne vil modtage undervisning uden nødvendigvis at involvere sig praktisk.
“På Annex er der plads til at være forskellige steder i livet, alt sammen fordi Jesus er samlende centrum. Hvad end du er i en sæson af dit liv, hvor du mærker Guds kald til at tage arbejdshandskerne på, eller et sted, hvor du mere har brug for at modtage, har Annex noget at tilbyde. Jesus har nemlig noget at sige om begge dele, pointerer Keld Dahlmann, som er præst i Århus Valgmenighed og fortsætter med at henvise til Efeserbrevet kapitel 3 vers 18: ”Det er sammen, vi “får styrke til at fatte, hvor stor bredden og længden og højden og dybden er””.
Udvikling, fællesskab og oplevelser
Henrik Kildahl har selv været deltager på Annex, hvilket han fik meget ud af: ”I foråret 2009 var jeg selv på Annex, og jeg kan skrive lange bøger om, hvad jeg fik ud af det og hvor vigtigt, jeg synes, det har været. Så her vil jeg nøjes med at nævne to ting: Min tid som Annex-deltager fik mig til at indse, at jeg tror på en levende Gud, som ønsker mit fællesskab hver eneste dag. Uanset om jeg er glad, trist eller vred på ham. Den anden ting er, at jeg fik mere tro på mig selv og på, at Gud kan og vil bruge mig her på jorden til at viderebringe hans gode nyheder”.
En af hovedårsagerne til at tage på Annex er et ønske om at udvikle sig, være i et fællesskab og få oplevelser, fortæller Henrik Kildahl: ”Jeg synes, man skal tilmelde sig Annex, hvis man ønsker at lære sig selv og Gud bedre at kende samt hvis man vil udvikle sig, have oplevelser og fællesskab, hvilket også er det, som mange svarer, når de bliver spurgt om, hvorfor de tog på Annex”.
“Discipelskab er ikke en solo-disciplin. Der findes ikke åndelig selvrealisering, men kun åndelig samrealisering med Helligånden som vejleder. Helt fra skabelsens morgen blev mennesker skabt til at leve i relation til Gud og erfare hans liv og kraft. Fællesskabet er helt afgørende for, at vi kan leve og vokse sundt som disciple. Sammen opdager vi, hvad Gud har til os hver især og som fællesskab”, stadfæster Keld Dahlmann.
Læs også:
Hvis der er en gud, så er det nu han skal hjælpe! Det, der ellers kun sker for naboen, og ikke for e...
At trække sig tilbage fra samfundet, og i stedet fordybe sig i bøn er et ældgammelt kristent fænomen...
Den 23. september bliver Telefontorvet vidne til en anderledes gudstjeneste, når "Fej for din e...
Debatten om vielse af homoseksuelle kører for fulde gardiner, og blæser hen over hele landet, og rus...







Nye kommentarer